BlackBerry Playbook. Proč že to?

Kindle Fire není špatný, jen nastal drobný problém: pořídil jsem si Playbook a jeden tablet musel z domu.

Fire má Android a dobře se flashuje. Výhoda. Zároveň má nevýhodu: je v něm Android. Po hardwarové stránce to je skvělý tablet, který je o míle před všemi těmi „Android Tablet Huang Hutong za 3000“. Nechybělo mi nic zásadního.

Pak jsem a stejnou cenu koupil Playbook 16GB. Má navíc to a ono a GPS a kameru a blůtůt a wtfit, ale to je jedno. To nebyl ten důvod, proč jsem si ho nechal.

Nechal jsem si ho hlavně proto, že mi „sedl do ruky“. Od příchodu OS druhé verze je to plnohodnotný tablet se zajímavým ovládáním, které se mi vrylo pod kůži během pár hodin a na Firu (i na iPadu) mi chybí. Mnoho operací (menu, systémová nastavení, přepínání aplikací, klávesnice) se vyvolává tažením prstu z okraje na displej. Neuvěřitelně návykové.

Uvnitř toho všeho je systém, postavený na QNX. Rychlý, multitaskový atd. Ve verzi 2 (která nevyžaduje nový hardware!) je konečně „dodělaný“ a nabízí vše, co je standard. Do jeho vydání byl Playbook předražená hračka…

OS nabízí standardní sadu aplikací, jakou najdeme všude. Zvláštní zmínku zasluhuje prohlížeč, ve kterém funguje Flash. Oceníte na serverech, kam ještě nedorazilo HTML5 video.

Aplikace k dispozici jsou, a nabídka je slušná. Playbook má samosebou taky obchod s aplikacemi, ten zdejší se jmenuje AppWorld. A pokud by vám byla nabídka malá, tak vězte, že v Playbooku je Androidí runtime, takže na něm spustíte spoustu aplikací z Androidů.

Takže hned po oznámení betaverze Flipboardu jsem sedl a zkonvertoval ho do Flipboardu pro BlackBerry Playbook. A víte co? Funguje!

K tomu si připočítejte posedlost bezpečností, která je u BlackBerry pověstná, přidejte možnost výborné spolupráce s telefony od BB (včetně dálkového ovládání, to se hodí na prezentace…), a pochopíte, proč jsem si nechal právě Playbook.